napozási tanácsok
A legjobb bőrgyógyászati tanács amit hallottam: "egyáltalán ne menjünk a tűző napra, és még ha nem megyünk, akkor is folyamatosan használjunk fényvédő-lehetőleg 50-es faktorú- napkrémet. Ez elsőre túlzásnak tűnik, de valószínűleg megvéd a napsugárzás káros hatásaitól.
- A napozás fokozott verejtékezéssel, folyadékveszteséggel jár, így a megfelelő folyadékpótlásról gondoskodni kell.
- A káros UV sugárzás a szem érhártyáját is éri, ezért napsütéses időben (tavasztól őszig, síelőknek télen is) a valódi UV-szűrős napszemüveg viselése nemcsak divatos, de egészséges is. A szemben is tud melanoma keletkezni!
- 11 és 15 óra között, amikor a legintenzívebb a napsugárzás, egyáltalán nem szabad napon tartózkodni, illetve előtte és utána sem szabad egyszerre fél-egy óránál többet napozni.
- Napozás előtt kölnit, illatos dezodort nem szabad használni, csúnya pigmentációt okozhat az érintett területeken.
- Néhány gyógyszernek (egyes antibiotikumok, a recept nélkül is kapható fájdalomcsillapítók, vízhajtók, szívritmust szabályozó gyógyszerek, gomba ellenes készítmények, helyileg alkalmazott fájdalomcsillapító kenőcsök, stb...) is van fényérzékenységet okozó hatása, így ezek alkalmazásakor sem szabad napozni
- A felhők a napsugaraknak csak egy részét szűrik meg. Árnyékban is le lehet égni, ekkor is nagyon fontos a fényvédelem.
- Fényvédő felvitelét 2-3 óránként ismételje meg, úszás után mindig kenje be magát, még akkor is, ha a napozó termék vízálló.
- Napozás után mindig használjon napozás utáni testápolót, amely helyreállítja a bőr nedvességtartalmát és nyugtatja az igénybevett bőrt.
- A szolárium használata még károsabb, mint a napozás!
- Anyajegyeit rendszeresen ellenőriztesse a bőrgyógyásszal!